Yangın acil bir durumdur ve ne zaman nerede çıkacağı belli olmamaktadır. Bu nedenle özellikle sosyal alanlar büyük bir önem teşkil eder. Bunun nedeni ise bu alanlardan bulunan kişi sayısının fazla olması ve dolayısıyla olası bir acil yangın durumunda tercih edilebilecek ekipmanların da hem çeşitlilik göstermesi hem de sayıca fazla olmasını gerektirmektedir. Burada bahsi geçen alanlar özellikle okul, hastane gibi alanlar olup, genel olarak bu alanlar için yangın önlemleri devlet tarafından belirlenmiş olan şartname ve yönergeler doğrultusunda sağlanır. Bu da başlıca binalar olmak üzere, her türlü kapalı alanlarda sağlanması zorunlu olan acil yangın önlemlerinin, yasalarca gerekli olduğunu bizlere gösterir. Bu doğrultuda ‘’acil çıkış kapıları’’ önemi ve bu kapı modellerinin tercih aşamasındaki teknik ön bilgisinin müşteri tarafından gözden geçilerek, toplu yada tekli alıma bu doğrultuda karar vermesi daha doğru bir karar vermesini sağlayacaktır. Öte yandan ‘’acil çıkış kapıları’’ gelişen teknoloji ve ihtiyaç duyulan dekoratif uyum doğrultusunda son yıllarda gelişim göstererek, müşteri ihtiyacına karşılık olarak yeni uyumlu modeller ile ön plana çıkmaktadır.

 

Satın alınacak olan ‘’acil çıkış kapıları’’ için müşteri açısından gerçekleştirilecek tercih süresinde, bazı maddelerin ve olası etkilerin göz önünde bulundurulmasıyla, müşterinin daha sağlıklı bir tercih yapması sağlanacaktır. Bu nedenle özellikle müşterinin bilinçli bir şekilde satın alımı yapması, gerektiğinde bir tekniker yada yangın konusunda uzman kişilerce dikkate alınacak bilgiler doğrultusunda satın alması daha doğru bir tercih yapmasını sağlayacaktır. Özellikle yangın için pek çok çeşidin bulunması ve bu çeşitlerin özellikle üretim işletmeleri açısından pek çok farklı bir olasılık yaratması ihtimali de bulunmasından dolayı, alınacak olan yangın kapısı önlemi için tercih edilecek yangın kapısı modelleri de çeşitlilik göstermektedir. Burada özellikle ‘’acil çıkış kapıları’’ her ne kadar yangın için kullanılabilecek bir kapı olarak görünse de, aslında yangın durumları dışında her türlü acil durumlarda da kişilerin can ve mal güvenliğini koruyabilmesi aşamasında kullanabilecekleri kapı modellerini ifade eder.

‘’acil çıkış kapıları’’ üretiminde belirli teknik şartlar göz önünde bulundurulur. Bu şartlara teknik ölçüleri de dahil olmak üzere, müşterinin isteği doğrultusunda kapının tek yönlü yada çift yönlü olarak tasarlanması da sağlanır. Öte yandan ‘’acil çıkış kapıları’’ sunmuş olduğu acil çıkış önlemi sayesinde, acil durumlarda hem zamandan kazanmayı sağlar bu sayede kişilerin binadan uzaklaşması şansı daha da artmış olur. Bazı yangın ve acil çıkış kapıları ise elektrik kesintilerinde bile çalışabilecek işlevi gösterir. Bu da imalatı gerçekleştirilen yangın ve acil çıkış kapısının ön tarafında bulunan bir tabela sayesinde gerçekleşir. Bu tabela ise karanlıkta bile çıplak göz ile görülebilir ve olası elektrik kesintisi sonucunda karanlık olan ortamlarda kişinin acil bir şekilde çıkış yapmasını sağlar.

YANGIN KAPISI